Jak dbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Zbilansowana dieta powinna nam dostarczać odpowiednią ilość makroelementów, witamin i minerałów. Urozmaicone posiłki, w których składzie znajdziemy warzywa i owoce z pewnością będą zawierać składniki, które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

W diecie najczęściej zwracamy uwagę na ilość makroskładników, a są to węglowodany, tłuszcze i białka. Pierwsze i drugie pełnią rolę energetyczną. To właśnie dzięki nim mamy siłę na wykonywanie codziennych aktywności. Dla osób uprawiających regularną aktywność fizyczną najważniejszym składnikiem w diecie jest białko.

Jaką rolę w organizmie pełni białko?

Białka wchodzą w skład różnych tkanek naszego ciała. Dla osób aktywnych jest to najważniejszy składnik diety. Odpowiednia ilość białka w diecie pozwala na budowanie muskulatury oraz pozytywnie wpływa na proces regeneracji. Dodatkowo białko odpowiada za lepszą wytrzymałość kości, stawów i ścięgien. Osoby aktywne powinny spożywać około 1,8-2 g białka na kilogram masy ciała. Jest to dość duża ilość i nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć tyle białka. Jeśli tak jest, to musimy zacząć suplementować białko.

Białko dla sportowców – jak suplementować?

Białka dla sportowców możemy znaleźć pod różnymi postaciami. Poszczególne rodzaje różnią się między innymi zawartością białka w porcji, bądź konsystencja po przygotowaniu. Odżywka białkowa ma postać proszku, który rozpuszczamy w wodzie lub mleku bezpośrednio przed spożyciem. Jest to dobry sposób na to, żeby uzupełnić niedobory białka w diecie.

Białko dla sportowców dostępne na stronie ŚwiatSupli.pl.

Comments are closed.