Leucyna – dla sportowców i nie tylko

Spośród aminokwasów egozegennych, czyli takich, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać i muszą być one przyjmowane z pożywieniem, szczególną pozycję posiada leucyna. Ten należący do grupy BCAA aminokwas o budowie rozgałęzionej odznacza się wieloma zaletami, dzięki którym zdobył szerokie uznanie m.in. wśród sportowców i kulturystów. Jakie konkretnie walory posiada leucyna?

Wielokierunkowe działanie leucyny

Omawiany aminokwas przede wszystkim charakteryzuje się korzystnym wpływem na stan tkanki mięśniowej. Działa zarówno bezpośrednio, jak i pomocniczo. Najważniejsze kierunki wpływu leucyny na organizm to:

  • pomoc w rozbudowie tkanki mięśniowej, działanie anaboliczne,
  • przyspieszenie regeneracji mięśni i ich ochrona, zapobieganie katabolizmowi,
  • ograniczenie wydzielania zaburzającego metabolizm kortyzolu,
  • poprawa bilansu azotowego (stężenie azotu w organizmie ma wpływ m.in. na jakość procesów anabolicznych),
  • poprawa wchłaniania innych aminokwasów.

Jak wzbogacić swoją dietę o leucynę?

Leucyna występuje przede wszystkim w produktach nabiałowych. Można ją znaleźć w mleku czy różnych rodzajach mięsa. Znakomitymi źródłami tego aminokwasu są białka jaj oraz serwatka, pewne ilości leucyny znajdują się również w produktach roślinnych, w których występuje białko. Wysokie stężenie, szczególnie istotne dla sportowców, posiadają białka jaj w płynie. Suplementacja białkami jaj w płynie w naturalny sposób pomaga uzyskać pożądane efekty treningu. Stosując leucynę w codziennej diecie, gdzie nie występuje wzmożony wysiłek fizyczny, należy pamiętać, że przeciętne zapotrzebowanie to ok. 1-4g na dzień.

Comments are closed.