Buty narciarskie dopasowane do potrzeb użytkownika

Buty, podobnie jak narty i kombinezon stanowią istotny element wyposażenia każdego narciarza. Nieodpowiednio dobrany sprzęt może wpływać na ograniczenie komfortu jazdy, a także zwiększać ryzyko odniesienia kontuzji. Producenci sprzętu narciarskiego w swej ofercie mają szereg różnorodnych modeli butów. Warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Rodzaje butów narciarskich

Jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze obuwia narciarskiego, jest poziom umiejętności i zaawansowania narciarza. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę na stokach, powinny zdecydować się na modele typu Allound. Ich charakterystyczną cechą jest lekkość oraz wysoki komfort.

Tego rodzaju sprzęt doskonale nadaje się do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Osoby z większym doświadczeniem mogą postawić na buty typu All Mountain. Dla zaawansowanych narciarzy, którzy preferują szybką i dynamiczną jazdę, stworzono obuwie Race, wyróżniające się dużym stopniem twardości. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów

Przy wyborze sprzętu narciarskiego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest rozmiar. Idealnie dobrany model pozwala swobodnie poruszać palcami u stóp. Zakup zbyt dużego obuwia wpływa na zmniejszenie stabilności stopy, co sprzyja kontuzjom. Istotne znaczenie ma również marka i doświadczenie producenta.

Przykładowo osoby wybierające buty Dalbello mają pewność, że zostały wykonane z trwałych, bezpiecznych i komfortowych materiałów. Nie zaleca się korzystanie z produktów niewiadomego pochodzenia.

Przy wyborze obuwia, trzeba także zwrócić uwagę na parametr oznaczany jako flex. Osoby początkujące powinny używać butów, których twardość wynosi od 40 do 70. Modele z parametrem flex wyższym niż 100, przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy, którzy potrafią jeździć na krawędziach nart.

Comments are closed.